Войти / Зарегистрироваться

Открытый урок "День Св. Валентина"

Получить свидетельство
Автор: Чистякова Ксения Вадимовна

Цели:
• формировать умения и навыки монологической и диалогической речи;
• развивать лексических навыков говорения (умение быстро реагировать на реплику собеседника);
• познакомить с историей и традициями праздника англичан "St. Valentine's Day".
• способствовать развитию творческой активности учащихся
Тип урока: КВН
Методы обучения: практический, наглядный, словесный.
Формы организации познавательной деятельности: индивидуальная, групповая, общеклассная.
Средства обучения: электронная презентация в программе MS Power Point,
видеоклип St. Valentine’s Day, аудиокомпозиция, распечатки заданий на отдельных листах бумаги, призы (сладости).
Ход урока
1. Учащимся, как только они занимают свои места, предлагается видеофрагмент (3 мин)
 
Teacher: Dear children, you’ve already guessed the theme of your lesson today, haven't you?
Children: St. Valentine’s Day!
 
2. Приветствие, деление на группы (2 мин)
Teacher: Exactly! And in such special holiday for everybody we'd like to play with you!
At first, we need to make four teams. There are some small hearts, please, take only one of them – and put it on your clothes. Then take your seat according to the colour of your heart.
Red hearts – table #1
Green hearts – table #2
Blue hearts – table #3
Yellow hearts – table#4
Учащиеся вытягивают по очереди бумажное сердце, прикрепляют с помощью скотча к одежде и распределяются по группам, согласно цвету своего сердца
 
3. Конкурс №1. "Love is…" (3 мин)
Teacher: Dear friends, let’s reflect, what love is meant. Write down on your sheets of paper your definitions of love. One team should have at least 3 definitions!
Учащимся предлагается написать на листочках, что означает это понятие на английском языке. От каждой команды – минимум 3 понятия. Потом, каждый из участников высказывает свое мнение. (Листки отдаются на проверку жюри)
 
4. Конкурс №2. Puzzle (3мин)

 
Valentine’s Day is celebrated on February,
14th as a festival of romance and affection.
People send greeting cards called “Valentines”
to their sweethearts, friends and members of
their families.
Many valentines have romantic poems;
• others are humorous.
But almost all of them say "Be my Valentine!"
This may mean: be my friend or be my love
• or be my companion.
 
Teacher: Next task for will be to arrange the pieces of puzzle into one complete text. Doitassoonaspossible!
Whowasthefastest? (жюри фиксирует, кто был первый)
You see, there is a text about St. Valentine’s Day. Let’s read it.
 
Yes, children, on this holiday celebrated in tens of the countries of the world, it is accepted to give to close people gifts and to write them special cards. It’s difficult to believe, but still 100 years ago Valentine`s Day was exclusively British holiday extended in the United Kingdom and several countries of the British culture-the USA, Australia, New Zealand.
 
Now we have learnt, that means love, but do you know how to say about your love in right way?
 
5. Конкурс №3 Declaration of love. (5 мин)
Teacher: On these sheets of paper there are sentences. You need to complete them using the key-words (or you can think up another variants) and then tell them somebody – aloud and be artistic!
Детям раздаются листочки, они должны вставить пропущенные слова. Кто первый, тот победит. Прочитать с выражением.
 
6. Конкурс №4 Competition of poets (7 мин)
Teacher: It’s great that you can so easily make the phrases for your declarations, but let’s try to be a poet! Create as much poems as you can. And don’t forget about grammar!
Учащимся раздаются формы для стихотворений в нескольких экземплярах. Кто больше придумает стихов, тот победит
______ day
______ say
______ you
______ too!
Жюри выставляют оценки!
 
7. Конкурс №5. Join the halves of the heart
Teacher: You should match the famous couples (соединить известные пары) (3 мин)
Учащимся предлагается список влюбленных, но в этом списке названа не полностью пара, а «половинка». Имена показаны на проекторе. Учащимся раздаются листочки, где нужно записать ответы (листочки отдаются жюри). Слайд
Juliet-Romeo
Desdemona-Othello
Eve-Adam
Cinderella-Prince
Ophelia-Hamlet
Master-Margaret
 
8. Конкурс №6. Match symbols and their definitions (5 мин)

1. __M__ red roses

a. abbreviation for February

2. __S__ love

b. agreed to get married

3. __E__ valentines

c. beautiful, blooming plants

4. __O__ heart

d. candlelit dinner for two

5. __F__ red and pink

e. cards for Valentine’s Day

6. __T__ candy

f. colors of Valentine’s Day

7. __C__ flowers

g. container for flowers

8. __J__ Cupid

h. date of Valentine’s Day

9. __P__ engagement ring

i. electronic card (computer)

10. __G__ vase

j. he flies with a bow and arrow

11. __Q__ “I love you!”

k. married man

12. __H__ February 14

l. married woman

13. __A_ Feb.

m. most popular flower on V-Day

14. __D__ romantic dinner

n. musical instrument

15. __N__ violin

o. popular shape on V-Day

16. __K__ husband

p. ring for a fiancée

17. __l___ wife

q. say this to the one you love

18. __R__ surprise

r. something unexpected

19. __i__ E-card

s. strong feeling of affection

20. __B__ engaged

t. sweet treat

 
Teacher: I think it’s time to relax and the jury will count the points of the teams.
Let’s altogether sing a song about love. (7 мин)
 
9. Учащимся раздается текст песни. Первый раз они слушают и следят за текстом. Второй раз исполняют все вместе по ролям – boys, girls, both.
Песня Don’t go breaking my heart  
 
Girls Don’t go breakin’ my heart
Boys I couldn’t if I tried
Girls Oh, Honey, if I get restless –
Boys Baby you’re not the kind
 
BOTH Ooh...Nobody knows it (Nobody knows it)
Boys Right from the start
Girls I gave you my heart
Boys Oh, baby
 
BOTH You know I gave you my heart
Boys So don’t go breakin’ my heart
Girls I won’t go breakin’ your heart
 
Boys Oh, don’t go breakin’ my
Girls No do’t go breakin' my
BOTH Don’t go breakin’ my heart
Boys Nobody told us
Girls ‘Cause nobody showed us
Boys C'mon, baby, it’s up to us, now
Girls I think we can make it
Chorus *3
 
10.
Teacher: At the end of our play we’ll ask our jury to tell us about the results of our game. What is the score? Who is the winner? Whose team is better? Жюри объявляет результаты игры.
Teacher: We see, love has won! Please, take these sweet things as the prize.
As the Beatles once said “All you need is love”.
And it is my fondest wish today, to wish you a very wonderful and happy Valentine’s Day!
