Мета: навчити учнів розв’язувати задачі на рівняння стану газу фізичним та хімічним методами; розвивати уміння учнів користуватися комп’ютерною технікою та обізнаність у проведенні експериментів за допомогою «Віртуальної фізичної лабораторії»; виховувати інтерес до вивчення наук природничо-математичного циклу, використовуючи новітні комп’ютерні технології.
Тип уроку: закріплення набутих знань, умінь та навичок
Демонстрації: карточки з завданнями (6 шт), роздатковий матеріал з лабораторною роботою (25 шт), комп’ютери, програма «Віртуальна фізична лабораторія», список учнів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання та перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Роздати карточки з завданнями деяким учням. (Додаток 1)
2. Викликаємо два учні до дошки, яку ділимо навпіл (з однієї сторони ХІМІЯ, з іншої – ФІЗИКА). Фронтально опитуючи решту учнів, паралельно ці два учні записують вигляд формул, згадуваних величин, з точки зору фізичного та хімічного вчення).
2. Викликаємо два учні до дошки, яку ділимо навпіл (з однієї сторони ХІМІЯ, з іншої – ФІЗИКА). Фронтально опитуючи решту учнів, паралельно ці два учні записують вигляд формул, згадуваних величин, з точки зору фізичного та хімічного вчення).
Питання:
- МКТ – це… (фізик)
- МКТ складається з … положень (фізик)
- Між атомами і молекулами діють …. (фізик)
- Дифузія – це … (хімік)
- Броунівський рух – це ….(хімік)
- Усі речовини поділяються на три основні групи ….(хімік)
- Форму і об’єм зберігають …. (фізик)
- Не зберігають форму, але зберігають об’єм …. (фізик)
- Усі молекули складаються з …. (фізик)
- Що таке відносна атомна маса? (хімік)
- Що таке відносна молярна маса? (хімік)
- Що таке кількість речовини? (хімік)
- Що таке стала Авогадро? (фізик)
- Що таке молярний об’єм? (фізик)
- Рівняння стану ідеального газу… (хімік)
Збираються картки в учнів (інформатик)
3. (Фізик). Розглядаємо домашнє завдання. (знову до дошки викликається два учні, розв’язуючи одну і ту ж задачу хімічно та фізично). Усі інші учні звіряють у правильності фізика і записують розв’язок хімічно.
Задача (зачитується і учні записують скорочену умову задачі)
Скільки молекул міститься в 1 мл газу при тиску 2,53 кПа та температурі -23°С?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА – фізик
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА – фізик
IV. Виконання лабораторної роботи (Додаток2)
Учні розсідаються по- двоє за комп’ютер.
(інформатик)
Відкриваємо програму «Віртуальна фізична лабораторія», обираємо 10 клас – Лабораторний практикум Лабораторна робота №1“Дослідження залежності між тиском, об’ємом і температурою газу”
По праву сторону дисплея ви бачите завдання до лабораторної роботи і вона для кожного з вас роздрукована. Підпишіть їх зверху: ПІБ і дату.
Теоретичний хід роботи ви переглянули вже вдома, тому нам потрібно провести лише експериментальну частину. Вона представила у вигляді відео. Продивившись дане відео, в якому проведено дослід, нам потрібно буде зняти лише числові дані і занести до таблиці, що у вас на листку.
(фізик)
На іншій стороні листка ви будете проводити обрахунки.
(інформатик)
Обраховувати можна за допомогою калькулятора, що в комп’ютері. Як це зробити?
Тим часом фізик на дошці записує абсолютні похибки:
Dp = 3 мм.рт.ст
DV = 1 ум.од.
DT = 1K
V.Підведення підсумків та оголошення оцінок
Поки учні роблять л.р., вчителі обговорюють виставлення оцінок за роботу на уроці. Оголошують оцінки.
VI. Оголошення домашнього завдання
(фізик) Записуємо дом.завд. на дошці: Виконати завдання №312 (Сиротюк) і фізично, і хімічно.
Додоток 1
І – й етап
1. Вкажіть основні одиниці вимірювання фізичних величин, представлених у таблиці:
М |
Мr |
N |
NA |
m |
T |
t |
k |
R |
p |
|
|
||||||||||
ІІ – й етап
2. Визначте, яким фізичним величинам відповідають наступні одиниці вимірювання.
кг |
моль |
0С |
К |
Па |
Дж |
||
|
|||||||
ІІІ – й етап
3. Яким сталим величинам відповідають ці значення і як вони називаються:
а) ____....=6,02 ·1023моль-1;
б) ____....=1,38·10-23Дж/К
в) ____....=8,31ДЖ/(моль·К)
І – й етап
1. Вкажіть основні одиниці вимірювання фізичних величин, представлених у таблиці:
М |
Мr |
N |
NA |
m |
T |
t |
k |
R |
p |
|
|
||||||||||
ІІ – й етап
2. Визначте, яким фізичним величинам відповідають наступні одиниці вимірювання.
кг |
моль |
0С |
К |
Па |
Дж |
||
|
|||||||
ІІІ – й етап
3. Яким сталим величинам відповідають ці значення і як вони називаються:
а) ____....=6,02 ·1023моль-1;
б) ____....=1,38·10-23Дж/К
в) ____....=8,31ДЖ/(моль·К)
Додаток 2
Лабораторний практикум. Лабораторна робота № 1
“Дослідження залежності між тиском, об’ємом і температурою газу”
Мета роботи: Виміряти тиск, об’єм і температуру для різних станів однієї і тієї ж маси газу і перевірити рівняння стану газу.
Прилади і матеріали:
- Скляні трубки-балони діаметром 40 мм, довжиною 60 см - 2 шт.
- Скляна трубка сталого перерізу діаметром 10 мм, довжиною 60 см, закрита з одного кінця.
- Термометр лабораторний від 0 до 100 °С.
- Барометр-анероїд.
- Лінійка вимірювальна 1м.
- Чайник з гарячою водою.
- Посудина з холодною водою.
- Штатив з муфтою і лапкою.
- Пластилін.
Теоретичні відомості:
Виконуючи роботу, треба на досліді переконатися, що при зміні тиску, об'єму і температури тієї самої маси газу добуток тиску на об'єм, поділений на абсолютну температуру, є величина стала:
Для виконання роботи потрібно скористатися вузькою трубкою довжиною близько 60 см, закритою з одного кінця, і двома скляними циліндрами такої самої висоти з гарячою і холодною водою (рис. 1.1). Повітря, замкнуте в трубці, буде об'єктом дослідження. Температуру повітря можна змінювати, занурюючи трубку спочатку в гарячу, а потім у холодну воду. При цьому одночасно з температурою зміниться об'єм повітря в трубці і його тиск.
Хід роботи:
1. Виміряйте довжину вузької трубки і визначте об'єм повітря в ній в умовних одиницях об'єму (нехай кожний міліметр довжини трубки відповідає одиниці об'єму). Тиск повітря в трубці дорівнює атмосферному; визначте його за допомогою барометра.
2. Опустіть трубку відкритим кінцем угору в посудину з гарячою водою. Через 1…2 хвилини повітря в трубці прогріється до температури води. Виміряйте цю температуру (воду в посудині варто перемішувати).
3. Користуючись співвідношенням Т = t°C + 273, виміряну температуру в шкалі Цельсія переведіть в шкалу Кельвіна.
4. Результати вимірювань об'єму, тиску і температури запишіть у таблицю 1.1.
5. Закрийте пластиліном отвір трубки. Вийміть її з гарячої води, переверніть і опустіть у посудину з холодною водою отвором донизу. У воді відкрийте отвір, а трубку опускайте доти, поки закритий кінець не зрівняється з рівнем води в посудині. При цьому температура повітря в трубці, його об'єм і тиск зміняться.
1. Виміряйте довжину вузької трубки і визначте об'єм повітря в ній в умовних одиницях об'єму (нехай кожний міліметр довжини трубки відповідає одиниці об'єму). Тиск повітря в трубці дорівнює атмосферному; визначте його за допомогою барометра.
2. Опустіть трубку відкритим кінцем угору в посудину з гарячою водою. Через 1…2 хвилини повітря в трубці прогріється до температури води. Виміряйте цю температуру (воду в посудині варто перемішувати).
3. Користуючись співвідношенням Т = t°C + 273, виміряну температуру в шкалі Цельсія переведіть в шкалу Кельвіна.
4. Результати вимірювань об'єму, тиску і температури запишіть у таблицю 1.1.
5. Закрийте пластиліном отвір трубки. Вийміть її з гарячої води, переверніть і опустіть у посудину з холодною водою отвором донизу. У воді відкрийте отвір, а трубку опускайте доти, поки закритий кінець не зрівняється з рівнем води в посудині. При цьому температура повітря в трубці, його об'єм і тиск зміняться.
Таблиця 1.1
Стан газу |
р, мм рт. ст. |
V, умов. од. |
Т,К |
|
І |
|
|
|
|
II |
|
|
|
|
6. Через 1-2 хвилини виміряйте температуру й об'єм повітря в трубці. Щоб визначити тиск повітря в цьому стані, треба до атмосферного тиску додати тиск стовпа води, який визначається його висотою h від поверхні води до її рівня в трубці. Тиск вимірюють у міліметрах ртутного стовпа. (Тиск 1 мм рт. ст. дорівнює тиску 13,6 мм водяного стовпа.) Тому
де h визначено в міліметрах.
7. Для кожного стану обчисліть відношення добутку тиску на об'єм до температури. Результати запишіть в таблицю.
8. Обчисліть відносну і абсолютну похибки за формулами:
8. Обчисліть відносну і абсолютну похибки за формулами:
9. Абсолютну похибку DС порівняйте з різницею знайдених результатів для першого і другого станів; зробіть висновок.
10. Обчислюючи Dр, треба врахувати, що основна похибка барометра дорівнює 3 мм рт. ст. в інтервалі 730…770 мм рт. ст. і 5 мм рт. ст. для всіх інших показів.
10. Обчислюючи Dр, треба врахувати, що основна похибка барометра дорівнює 3 мм рт. ст. в інтервалі 730…770 мм рт. ст. і 5 мм рт. ст. для всіх інших показів.
11. За результатами досліджень зробіть висновок.
Список 10-Б класу
- Береговий Костянтин
- Біліченко Анна
- Бурмістрова Тетяна
- Бухенко Теняна
- Гасимова Ельміра
- Деміденко Назарій
- Дубіна Наталія
- Зайченко Василь
- Зайченко Іван
- Зубко Роман
- Кернос Антон
- Козак Владислав
- Лисак Ангеліна
- Маковійчук Денис
- Мороз Віталій
- Мунтяну Артур
- Пакула Олена
- Петренко Віктор
- Поліщук Денис
- Поліщук Яна
- Потапчук Андрій
- Роєнко Олександр
- Рясик Ігор
- Ямкова Аліна
- Солодчук Сергій
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один і два, три і чотири —
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
Ще раз добре потянулись
За комп’ютери вернулись