Тип урока: комбинированный
Форма урока: урок – обмен мнениями
Цели урока:
Образовательные:
- формирование коммуникативной компетенции, развитие речевой деятельности через технологию критического мышления.
Воспитательные:
- воспитывать личностные качества учащихся - уверенность при ответе, умение находить выход из проблемной ситуации, умение отстаивать свою точку зрения;
- стимулировать интерес учащихся к изучению английского языка.
Развивающие
- развивать умение учащихся самостоятельно конструировать знания;
- развивать умение защищать учебные мини-проекты по заданной тематике;
- развивать навыки коллективной деятельности.
Оборудование к уроку:
ТСО: Компьютер, мультимедийный проектор, интерактивная доска.
Раздаточный материал: карточки со словами для характеристики профессии репортера, карточки с опорными словами для ответов, листочки бумаги, наборы для составления коллажа.
Програмное обеспечение: Microsoft Power Point.
Ход урока
Организационный момент. Введение в иноязычную атмосферу.
Teacher: Good morning, students.
Students: Good morning, teacher. Let’s begin our lesson. At first, smile your face partners, then your shoulder partners, our guests and me.
Teacher: Take your seats, please.. My name is Rezeda Shaukatovna. I see all your names and I’m glad to see you today.
I am sure that everybody will be active, friendly, and creative, so we will strive for success, create and win.
On your desks you can see tables, look through them. At the end of the lesson you should evaluate yourselves using them.
На столах у учащихся лежат таблицы, с помощью которых они смогут оценить себя и свою роль на уроке с помощью этих карточек.
2. Целеполагание и мотивация.
Использование структуры: See-think-wonder.
Учитель выводит на экран слайд №1 , дети знакомятся с рисунками, относящимися к новой теме.
Учитель выводит на экран слайд №1 , дети знакомятся с рисунками, относящимися к новой теме.
Teacher: Look at the screen.
1 What can you see on these pictures?
2 What do think about these pictures?
3 What questions can you ask looking at these pictures?
Teacher: Whom will we talk about today?
Student: Today we will speak about the profession of a reporter.
Работасословарем
Teacher: Look at the screen. The Longman dictionary gives the following definition of the word REPORTER (А вот как дается определение cлову РЕПОРTЕР в словаре Логман)
- re‧port‧er [countable]- someone, whose job is to write about news ,events for a newspaper, or to tell people about them on television or on the radio.(учащиеся читают определение с экрана).
3. Мозговой штурм
Teacher: What associations do you have when you hear the word REPORTER?
On your desks you can see an envelope number 1 in which there are some puzzles. You should make up the words, which you can associate with the word REPORTER
Would you mind going to the blackboard and writing your associations with the word REPORTER.
Romantic
Equipment
Popular
Optimism
Risk
TV
Education
Radio
Equipment
Popular
Optimism
Risk
TV
Education
Radio
Teacher: That’s all right, thank you.
So , all of you have different associations with this word but what is a reporter? What does he do?
Students 1: A reporter works on TV. He or she tells us about important news.
Students 2: A reporter writes about new events for a newspaper.
Students 3: A reporter tells people about news on television or on the radio.
4. Совершенствование лексических навыков. Использование структуры Джот Тотс. (Jot Thoughts)
Teacher: It ‘s high time to discuss reporter’s personal traits. Dear students, there is a list of paper for each student and examples with adjectives on your tables. I want everybody to write down four adjectives from the examples, which describe reporters best and read them aloud.
(For example: (well-educated, curious, tactful, courageous ,smart, cynical, tolerant, ambitious, responsible, healthy, rude, shy, foolish, envious, boring, ordinary, indifferent, quick-tempered, slow-coach, timid, fearful, hypocritical, evil, tactless). Настало время обсудить личные качества репортера. Уважаемые ученики, на ваших столах лежат листочки бумаги на каждого ученика в группе, вам нужно будет выписать четыре прилагательных, которые наилучшим образом характеризуют репортёра и прочитать их вслух.
Now, let’s start!
- Team number 4, speaker number 2, it’s your turn to read all the adjectives,. Excellent, thank you! etc.
Физкультминутка.
Teacher: What is your opinion? Must a reporter be healthy? I am sure health is one of the most important features of a reporter too. And I want you to be healthy. Let’s do exercises. Write your name with your hands, with your eyes, with your knees. Excellent
5. Развитиетворческихспособностейучащихся
Teacher: Today we’ve discussed personal traits. So ,we have known what the reporters do and why and now let’s make collages “ A Modern Reporter” The first group, you must think about personal traits, the second one, what do they do and the third one, why do they choose this profession.?
(Сегодня мы с вами поговорили о личностных качествах репортера. А сейчас давайте создадим коллаж
- Образ современного репортера. У вас на столах даны листы, слова-характеристики качеств человека, высказывания о репортерах. Вам необходимо составить коллажи по группам и защитить его.
2 группа – чем они занимаются, 3группа – почему они выбирают эту профессию). Учащиеся в группах выполняют задание. Один учащийся из группы рассказывает
6 Продолжение работы по теме урока
Teacher: -You should write 10 questions which reporters usually ask people during interviews.
Учащиеся в группах должны придумать различные вопросы, которые обычно задает репортер когда берет интервью.
For example:
When did you realize that you want to have this job?
How did your parents and relatives react to your choice?
Was it hard to get to such amazing result?
What do you usually do to stay being very famous?
7. Аудирование
Teacher: Look at the screen please. Put the words in the box into two columns: job and result of someone’s work. More than one variant is possible. Use: reporter, news, picture, novel, correspondent, journalist, report, photo, TV commentator, poet and etc.
Listen to the tape and check if you were right.
8. Развитие навыков диалогической речи
Teacher: Do you want to try to be a reporter? Let’s use the structure Mix – Pair – Share.
Ученики образуют пару с ближайшим к ним учеником и «дают пять»(взяться в воздухе за руки).Ученики которые не нашли партнера, поднимают руку, чтобы найти друг друга после чего учитель дает команду: «Начинает ученик, который длиннее своего напарника».
8. Итогиурока
Teacher: What have you got acquainted with during today’s lesson ?
Students:
During today’s lesson we have got acquainted with…
I have: found out that…
earnt…
remembered…
Teacher: Thanks a lot for your work. Have you known more about this profession now? Do you want to try to be a reporter? What do you think, will today’s lesson help you to choose such profession? Thank you very much for your excellent job! Maybe you have some questions. Our lesson is over. Good luck! And good-bye!