Войти / Зарегистрироваться

План открытого урока по теме Healthy food

Получить свидетельство
Автор: Орлова Ольга Евгеньевна

Цель урока:  Обобщить и систематизировать знания учащихся по теме: ”Healthyfood”
Задачи урока:
Образовательная: развитие навыков говорения, чтения, письма.
Развивающая: развитие мотивации к изучению английского языка, навыка языковой догадки, интеллекта, памяти.
Воспитательная: создание условий для формирования ясных представлений школьника о здоровом питании, воспитание умений работать в парах, группах, самостоятельно.
Тип урока: комбинированный.
Учебник: “EnjoyEnglish 5”, M.З .Биболетова, Н.Н. Трубанева.

Ход урока
1. Оргмомент
How are you? What is the weather like today?  What date is it today?
2. Определение темы урока.
T: Look at the screen and try to read a poem (слайд  № 1):
I like honey on my bread,
I like salad , I like eggs.
I drink water  all day long.
All these things make me strong.
T: What is this poem about? (учащиеся читают, определяют тему урока)
3.Речеваязарядка:
T: Do you like to eat a bar of chocolate for breakfast?
What bread do you prefer: black or white one?
Do you like to eat sweets?
Do you have a cup of tea or coffee for lunch?
What is your favourite food?
What is your favourite drink?
Do you like porridge with butter?
What fruit do you like?
Do you like fast food?
Do you like spicy food?
4. Контроль знания лексики:
Find the odd one out:
1.Ham, porridge, chicken, sausages.
2.cucumber, tomato, pepper, bread.
3.cheese, salt, banana, water.
4.bread, milk, pancakes, pie.
5.juice, tea, cabbage, milk.
6.cheese, sour cream, bread,yoghurt. 
(учащиеся выполняют задания на карточках, меняются карточками, оценивают по критериям, сдают учителю)
T: Mark according to criteria: 0-1  “5”
2-3 “4”   
4-5 ”3”
>5 “2”
5. Контроль умения читать:
T:Please take the cards with the text “ Good food for good life”. Read the text,  Fill in the gaps with the correct word:   strong ; important; good; teeth; porridge.
We need good food for ………life. Good food has a lot of vitamins,proteins(белки), and minerals.
They are in vegetables, fruits, bread, milk, meat, fish, and ……. . These things help to make your  bones
and ……. strong. They make your body…….. and healthy. It is…….. to eat enough- not too much and not  too little.
(учащиеся выполняют , проверяют по ключу, комментируют)
6.Равитие навыков устной речи по теме.
T: I want you to work in groups, make a list of seven things, then write the words on your list in two columns: healthy and unhealthy food.
(Учитель раздает заранее подготовленные шаблоны, группы меняются и выражают согласие или несогласие)
7.Создание схемы здорового питания
T: What does it mean ‘Healthy food?”

                                                                                                                                                                                    8. Complete the table with the words: vegetables, bread, dairy products, meat, cereal, sweets, fish, fruit, chips
                                                                                                              Keys

Keep you healthy

Fruit and vegetables

Give you energy, vitamins and minerals

Bread and cereal

Protect your bones

Dairy products

Empty food

Sweets and chips

Give proteins and vitamins

Meat and fish

 
9. Контроль выполнения домашнего задания (презентация блюда и рецепты)
10. (слайд номер 10) T:There are some proverbs in English about food and healthy. Try to translate them and give Russian equivalents:
Health is better than wealth
An apple a day keeps a doctor away
Half a loaf is better than no bread
Breakfast like a king, lunch like a queen and dine like a pauper
Every vegetable has its season
11. (слайд номер 11) Дополнительное задание: Make up sentenses
1. eat,in the morning, porridge, I.
2. She, milk, with, coffee, drink, does, not.
3. hamburgers, they, with, like, cheese.
4. we, eat, for breakfast, do, salad, not, fish, or.
5. for supper, would, I, orange, like, juice.
6. does,Lizzy, not, mineral, drink, water.
12. Рефлексия  (учащиеся заполняют карточки и сдают учителю)
1. На уроке я работал                 активно/ пассивно
2. Своей работой на уроке я         доволен/ не доволен
3. Урок для меня показался          коротким/ длинным
4. За урок я                               устал/ не устал
5. Материал урока мне был           понятен/ не понятен
                                              Легким/ трудным
                                               Интересным/неинтересным
The lesson is over. Goodbye.
