“Yesterday is not ours to recover,
but tomorrow is ours to win or lose”
Lindon Johnson.
Тип урока: Комплексное применение знаний.
Дидактическая цель: создавать условия для систематизации изученного материала, для развития творческого и критического мышления у подростков, лидерских качеств и ораторских способностей средствами технологии проблемного обучения.
Цели по содержанию:
Образовательная:
Обобщение темы «What Political System Does Russia Belong To?», совершенствовать уровень знаний о социально- политической жизни страны.
Развивающая:
способствовать развитию коммуникативной компетенции учащихся:
- умение понимать речь на слух,
- умение читать и понимать основное содержание,
- умение формулировать собственное мнение,
- совершенствовать умение выступать публично, отстаивать свою точку зрения,
- умение оценивать сообщения других и формулировать вывод.
Воспитательная: способствовать воспитанию гражданской культуры, толерантности и активной гражданской позиции.
Методы обучения: репродуктивный, частично-поисковый с элементами проблемного обучения.
Формы организации познавательной деятельности:
- фронтальная;
- индивидуальная.
Средства обучения:
1. Учебник английского языка для 10-11 классов общеобразовательных учреждений под редакцией В.П.Кузовлева.
2. Записи на классной доске.
3. Опоры высказываний, фразы для дискуссии.
4. Плакаты
5. Видеосюжет.
6. Фотографии
Модель урока.
Этапы |
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
1.Оргмомент |
Приветствует учащихся и создает позитивный настрой. |
Приветствуют учителя, проверяют готовность к работе. |
2.Целеполагание и мотивация. |
Задает вопросы: 1. Кто в России имеет право участвовать на выборах? Who has the right to elect in Russia? 2. Принимали ли участие в выборах их родители 4 декабря? Did your parents take part in elections on December, 4? Объявляет тему и проблему урока. “ To vote or not to voteat Elections?”
|
Отвечают на вопросы учителя.
Осмысливают проблему урока. |
3. Актуализация знаний и умений. |
Если народ имеет право выбирать свою власть, такое государство демократичное. Просит класс ответить на вопрос: Демократична ли политическая система в России? (доказать, используя схему политического устройства в России, стр. 48.) |
Отвечают на вопрос. |
4. Применение знаний: а) в знакомой ситуации.
б) в измененной ситуации
в) в новой ситуации |
4a)
What is the history of the State Duma ?
1. Как назывались первые народные собрания на Руси? How were the first people’s assembles called? 2. Какие вопросы решал Земский Собор? What problems did Zemski Sobor decide? 3. Когда М.М. Сперанский созвал Государственное Собрание? When was the State Assemble formed by M.Speransky? 4. Долго ли работала 1 Государственная Дума? Did the first State Duma work long? 5. Чем знаменит П.А.Столыпин? What is P. Stolipin famous for? 6. Когда начала работать Кировская Областная Дума? When did the Kirov Regional Duma start its work?
Просит ответить на вопрос: Каким должен быть кандидат в депутаты в Государственную Думу? (используют приложение 2) What kind of person should be a deputy? 4b) Что обещают в своих предвыборных программах кандидаты в депутаты? To be elected to the Duma all political parties present their programmers how to make life of people better. What do they usually promise?
1.Как лидер партии планирует изменить жизнь молодых в стране? What are the leader’s plans to make life of young people better? 2.Является ли он настоящим политиком? Is he the right politician? Prove it.
и помочь им составить наказ для депутата (используют приложение 4). Write an advice for a deputy to improve life of young people in Kirov.
1.Какой наказ самый важный? Почему? What advice do you think is the most important and why? 2. Пойдете ли вы на выборы в 18 лет? Почему? Прокомментируйте эпиграф к уроку. Will you vote or not when you are 18? Why? Comment on the quotation: “Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose” |
Выполняют задание в приложении 1.
Отвечают на вопросы учителя.
Смотрят фотографии. Выполняют задание.
Смотрят отрывок из видеоcюжета (Приложение7).
Отвечают на вопросы.
Получают список «жалобы», читают для класса, класс выбирает соответствующий «наказ» для депутата из вариантов и помещают на магнитную доску.
Отвечают на вопросы. |
5. Информация о домашнем задании |
|
Зачитывают незаконченное письмо, осмысливают задание. |
6. Рефлексия. |
|
Оценивают свою работу на уроке. |
Приложение № 1
Read the sentences, make the derivatives from the words in brackets:
From the history of Parliament in Russia.
- Modern (represent) branches of power have developed from such people’s assembles, as a Veche.
- In the XV-XVII centuries at Zemski Sobor spirituals(духовенство) and (elect) upper class citizens made laws, announced wars.
- In 1810 M.M. Speransky formed the State Assemble as a (lego) branch of power.
- The first State Duma started in 1906. It existed only 73 days. But it worked out the (base) principles of law making.
- At the second State Duma P. A. Stolipin suggested the idea of a village (develop).
- There were also the third and fourth State Duma which determined the (police) of the state.
- The Kirov (region) Duma started its work in 1994. It has been working for 17 years already.
Keys:1 - representative 2- elected 3 -legislative 4- basic 5- development 6-policy 7 -regional
Приложение №2
What features of character are important for a perfect politician-a deputy of the State Duma? Choose a proper word –combination.
I think that a perfect deputy should …
…have plenty of money
…be consistent
… not smoke
…be pliable
…be risky
… dress well
…be easy to talk to
…be good – looking
… be well – educated
…be a real personality
…be a good dancer
… be a hard worker
…have a will to power
… like to risk
… be romantic
… be religious
… take non-traditional decisions
… be ambitious
…be tolerant
…be hypocritical
Complaints of the citizens
- I live in Kirov. But I want to leave it for Moscow. I work at a hospital. I like my work and work hard. But I earn only 5,000 rubles. It’s not fair!
- I don’t have a car. So I go to work by crowded buses every day. Besides I don’t like the schedule. I have to wait for the bus too long!
- I am a student at university. Soon I will have to find a job. But job opportunities in Kirov are poor!
- I don’t have a flat. I rent a small room above a noisy restaurant. It’s difficult to sleep because the restaurant doesn’t close until midnight!
- My son is a talented figure skater, but he can’t train in Kirov, the skating ring is not perfect!
- We are a young family. Our son is 3 years old. But there is no vacancy in the kindergarten for him!
- Young people are often discouraged, not satisfied with their life, have bad habits: smoking, drugs, alcohol!
- My parents and teachers say that I am smart. I am good at science. But I don’t know how to improve my knowledge!
- Children would like to learn more about exotic animals. Why don’t we have a Zoo in our city?
- The roads in the city are terrible!
- Sorry to say, but charity is not popular in the city. There are children who have no parents, some of them are sick!
Advice for a candidate
- Appoint a new head of the transport department.
- Give a pay rise.
- Improve the work of city transport.
- Sign a law to help those who contribute for charity.
- Introduce new jobs for young people.
- Control the work of clubs, restaurants, cafes.
- Take care of young sportsmen.
- Coordinate the construction of new kindergartens.
- Organize scientific centers.
- Approve the project of the Zoo in Kirov.
- Unite young people for healthy way of life
Home task: complete the letter to your foreign pen - friend
- Russia is a federative republic, it means that people elect the head of the state and a legislative branch of power.
- According to the Constitution, that was adopted in 1993 The State Duma and the President are elected for a 4 year term.
- There are public organizations that control the policy of the state, for example “Memorial”.
- There are 3 branches of power: Legislative ( the State Duma and the Federal Assembly),
- There are several political parties.
- The Constitutional Court can declare laws passed by the President unconstitutional.
- The President can veto laws passed by the Federal Assembly, but the Federal Assembly can pass over the President’s veto by a 2/3 majority.
- The Constitutional Court has the right to declare actions of the President, the Federal Assembly and the Federal Government unconstitutional.
- The President appoints the Chairman and Ministers, but the Duma approves President’s appointments.