Войти / Зарегистрироваться

Зов Джунглей

Получить свидетельство
Автор: Бухмиллер Татьяна Яковлевна

 

Цель: повторение, обобщение и закрепление знаний по теме «Животные»
Тип урока: урок  комплексного применения знаний и  умений

Планируемые результаты:
личностные:

формирование  положительного отношения к процессу познания, навыков сотрудничества  в учебной деятельности со сверстниками  и взрослыми, умения работать  в группах
регулятивные:

планировать решение учебной задачи, оценивать и корректировать свою деятельность
познавательные:

воспроизводить по памяти информацию, необходимую для решения учебной задачи; высказывать предположения, строить речевые высказывания в устной форме, обсуждать проблемные вопросы
коммуникативные:

участвовать в учебном диалоге, сотрудничать в совместном решении проблемы и строить монологические высказывания.

предметные:
употреблять в речи лексические единицы по теме «Животные»
выразительно читать вслух небольшие тексты, построенные на изученном материале
осознанно строить речевые высказывания по образцу
составлять краткие монологические высказывания с опорой на образец
 
 

Организационный этап

Good morning boys and girls! I am glad to see you.
Good morning to our guests! We are glad to see you too.

So let’s greet our guests.

Good morning, Good morning,
Good morning to you!

Good morning, Good morning,
We are glad to see you.

How are you today? (Good, bad, so-so)

 

Мотивация учебной деятельности

Let’s begin our lesson. I think our lesson will be unusual and very interesting.

Today we will play the game “Jungle Call”.

We’ll have two teams: “Meat eaters” – «хищники» and “Grass eaters” – «травоядные».

Let’s divide into two teams. Take either a banana or a bone and take your seat at the table. Now we have two teams: “Meat eaters” and “Grass eaters”. We also have the jury and the spectators.

Let’s start our game.

I have some tasks for you and some “bananas” and “bones” for every competition.

 

Речевая разминка

Let’s train our   tongues. Look at the screen. Here you can see the rhyme. Now I will read and you should listen to me. Read the rhyme all together (only girls, only boys). Imagine that you are happy. Read the rhyme with such feeling. Imagine that you are sad. Read the rhyme with such feeling.

 

Первичное закрепление

The first task for you is to tell us about yourself.  

e.g.  Hello, I am a tiger. My name is Sasha. I am 8. I am yellow and black. I can jump and run. I like meat.

 

Many animals and birds live in the jungle. What are they? Listen and guess.

I’m big. I am green. I can swim. I like meat.

(a crocodile)

I am brown. I can climb trees. I like bananas.

(a monkey)

I am small. I am green. I can swim and jump.

(a frog)

I am big. I am brown. I can run and jump. I like honey.

(a bear)

 

Can you draw well? Let’s draw an animal. Listen to me and draw some part of an animal: a head, a nose or hair…

Draw:

Orange hair

A green nose

Blue eyes

Small ears

A big red mouth

What animals can you see here? 

Look and say

-Whose tail is it?

-Whose eyes are these?

-Whose ears are these?

-Whose legs are these?

-Whose paws are these?

-Whose head is it?

Физминутка

I see you are tired. Let’s have a rest. Stand up, please!

Творческое применение знаний в новой ситуации

T.: Now, let’s work in groups.  The task for you is to make the descriptions of these animals. You may use the next phrases.

This is a tiger.

His name is Jack.

He is big and slim.

He is not fat.

He is orange and black.

He is not green.

He is clever and brave.

He can jump and run.

Рефлексия(подведение итoгов)

Analyse your work using these phrases

На уроке я работал …                       

Своей работой на уроке я ...  

Урок для меня показался…  

Урок показался мне …      

За урок я… 

На уроке я чувствовал себя…  

Материал урока мне был …             

Задания на уроке были мне…

Домашнее задание мне кажется  ...

And now let’s listen to the jury.

Our lesson is over. Thank you for your good work. Good bye.

 

 
