Тема: What we know about each other.
Цель: Коммуникативно-речевое развитие учащихся через актуализацию, обобщение и диагностику знаний по теме «Learning more about each other».
Задачи:
Обучающие:
- Обобщение материала по теме “Learning more about each other” и применение полученных знаний на практике. Контроль навыка употребления в речи учащихся структур в Present Simple Tense, включая структуры с глаголом have got, глаголом to be, и прилагательных с приставками –im, -in, -un, -non.
Развивающие:
- развитие лингвистической догадки обучающихся;
- расширение кругозора;
- развитие навыков аудирования с определённой стратегией;
- развитие логического мышления, памяти, способности к анализу и синтезу.
Воспитательные:
- создание положительной мотивации к изучению английского языка и радостного настроения на уроке;
- воспитание уважения к иноязычной культуре;
- формирование ответственного отношения к учению, воспитание культуры учебного труда, навыков самообразования, экономного расходования времени.
Оборудование на уроке: компьютер, проектор, операционная среда – Microsoft Windows XP, 2007,Microsoft Power Point, ИКТ– презентация, презентации учащихся, карточки для проведения рефлексии.
План урока.
I. Организационный момент. Постановка темы и задач урока (1 минута).
II. Мотивационный этап. Фонетическая зарядка (2 минуты).
III. Мотивационный этап. Речевая зарядка.Актуализация лексических единиц (прилагательных антонимов, профессии, черты характера). Контроль уровня усвоения словообразования (употребление приставок для образования прилагательных с противоположным значением) (9 минут).
IV. Актуализация знаний, умений и навыков при решении практических задач. Совершенствование навыка ведения диалога (4 минуты).
V. Физкультминутка (1 минута).
VI. Активизация знаний, умений и навыков при решении практических задач. Совершенствование навыка монологического высказывания. Аудирование с различной стратегией. Контроль понимания (10 минут).
VII. Предъявление страноведческого материала. Сравнение праздников 8 Марта и Mother's Day (8 минут).
VIII. Домашнее задание (2 минуты).
IX. Pефлексия. Подведение итогов урока.(3 минуты).
Ход урока
I. Организационный момент.Постановка темы и задач урока (1 минута).
T. – Stand up. Good afternoon, dear children! Who is on duty today? Who is absent today? What’s the weather like today? What season is itnow? What date is it today? What day of week is it today? How are you?
T:-Look at the photo…What do you think the topic of our lesson will be?(показываю фотографии дружной семьи).
Ch: -The topic of our lesson is… «Family»T:-Today we continue to speak about your families.Sit down and be active, please.If you work well I will have a surprise for you.
II. Мотивационный этап. Фонетическая зарядка (Слайд 2) (2 минуты).
а) T: Let's remember a poem «My family» (Ch :Рассказывают стихотворение):
I have got a mother,
I have got a father,
I have got a brother Paul.
I have got an aunt,
I have got an uncle,
How I love them all!
- T: Retell this poem about your families. (Ch:Рассказывают стихотворение, используя в стихотворении членов своих семей).I have got a father,
I have got a brother Paul.
I have got an aunt,
I have got an uncle,
How I love them all!
III. Мотивационный этап. Речевая зарядка. Актуализация ЛЕ (прилагательных антонимов, профессии, черты характера). Контроль уровня усвоения словообразования(употребление приставок для образования прилагательных с противоположным значением) (Cлайд 3) (9 минут).
a) T: Look at the screen, read the words and give the antonyms.(Ch:Дети называют антонимы, которые после этого появляются на экране)
Brave –shy
Obedient – naughty
Clever – stupid
Rude- polite
Kind- angry
b) T: Read the sentences and give the adjectives with prefixes: un-,im-,in-,non-: (Слайд 4)Obedient – naughty
Clever – stupid
Rude- polite
Kind- angry
- They are shouting (кричит) at people. They are very impolite. (Слайд 4)
- She has got a headache. She is unwell. (Слайд 5)
- Sasha has broken father's car. She is unhappy. (Слайд 6)
- Your brothers are naughty and don't do their homework. I think they cannot get good marks. It's impossible. (Слайд 7)
- It's unpleasant to get bad marks.(Слайд 8)
- It doesn’t play sports. It likes eating. So it is non-athletic.
c) T: Look at the pictures and answer the questions: (Слайд 10)
-What is he\ she? (Ch: He is a lawyer. He is a vet. She is a housewife.)
-What kind of person should he\she be?(Ch: A lawyer should be creative, sociable,responsible, сurious….A vet should be kind, generous, responsible…. A housewife should be sociable, kind, generous, hard-working….)
d) T: - Look at the video, please.Let's remember and sing our song «Professions».If you want you may dance.(Ch: обучающиеся поют и танцуют по желанию, изображая профессии).
IV. Актуализация знаний, умений и навыков при решении практических задач.Совершенствование навыка ведения диалога (4 минуты).
T:-I suppose you are ready to speak about you and your family. Let’s imagine……..is a new pupil in your class. …, come here, please. Ask him \her questions about him \ her and his \ her family. (Обучающиеся задают вопросы однокласснику о нём и семье).
Примерные вопросы и ответы:
1) How old are you?
2) What is your hobby?
3) What are you going to be?
4) How many people are there in your family?
5) What are your parents (mother, father)?
6) Have you got a lot of friends? What kind of persons are they?
7) What are your main characteristics?
8) Do you love your family?
9) Have you got any pets?
V.Физкультминутка (1 минута ).
T: -Are you tired? Have a rest! Repeat the poem and do exerсises (обучающиеся рассказывают стихотворение, выполняя соответствующие движения)
This is the father good and kind (руки вверх).
This is the mother with gentle mind (руки на голову).
This is my brother grown so tall (встать на носочки).
This is my sister always with a doll (присесть, встать, повороты).
This is I am still to grow (встать на носочки, руки вытянуть вверх).
That is my family in the photo album (вытянуть руки вверх и, опуская через стороны вниз, нарисовать воображаемый круг ).
VI. Активизация знаний, умений и навыков при решении практических задач. Совершенствование навыка монологического высказывания. Аудирование с различной стратегией.Контроль понимания (10 минут). This is the mother with gentle mind (руки на голову).
This is my brother grown so tall (встать на носочки).
This is my sister always with a doll (присесть, встать, повороты).
This is I am still to grow (встать на носочки, руки вытянуть вверх).
That is my family in the photo album (вытянуть руки вверх и, опуская через стороны вниз, нарисовать воображаемый круг ).
T:-Now you will listen to your classmates' information about their families, friends, hobbies. They have prepared tasks for you (прослушивание рассказов обучающихся о своих семьях, друзьях, хобби).
P 1: Listen to me and answer the questions:
1) How many close friends have I got?
2) How many people are there in my family?
3) What is my father?
4) What is my mother?
5) What am I going to be? Why?
P1: Do you understand the task? Are you ready? (Рассказывает о своей семье)…..
P1:Thank you! You are the best!
P2: I also want to tell you about my family. Listen to me and answer these sentences are true or false:
1) There are three people in the family.___________________
2) I have got only one close friend.___________________________
3) My father is a teacher._______________________________________
4) My father is very strict.______________________________________
5) My mother always checks how I do my homework._____________
6) My mother helps me to arrange my free time.__________________
P2: You are very (not so) attentive! Thank you!
T: -Thank you, Karina and Ann! Your presentations are very good and information is interesting. Do you like their stories? (обращение к классу)
VII. Предъявление страноведческого материала. Сравнение праздников 8 Марта и Mother's Day (8 минут).
T: - Now answer my questions.
1) Who takes care of you and your families?
2) Who cooks breakfast, dinner and supper in your families?
3) Who usually checks your homework?
4) Who helps you in any problems?
T:-Well, they are your mothers and grandmothers! In three days we are going to celebrate the eighth of March. It's a holiday of our mums and grannies. At first I’d like to pay attention to the words on the board.
T: - In Great Britain, in Canada and in America this holiday is called Mother's Day.Mother's Day is usually celebrated on the second Sunday in May.
T: - How can we call our mother, grandmothers, sisters,aunts? Last lesson we introduced with new words.
1. Listen to me and repeat.
2. Read them and translate….(Обучающиеся читают слова, на которые указывает учитель и переводят (фронтальная работа)).
adorable
beautiful
cute
charming, full of charm
darling
exciting
And some phrases:
you look good
you’re so heavenly
you’re the one I idolize
you’re so kissable
I see the love light in your eyes
I can’t even tell you what you mean to me
T: - And now my secret present for you! Using these words we can make up a song.
1.Look at the video and listen to the song «You're adorable», please. (Прослушивается первый куплет и припев).
2. Now let's repeat after me.(Чтение за учителем).
3. Read one by one.
4. Sing altogether.
5. Are you ready to sing?
6.Who wants to sing the song again (for our guests)?
YOU’READORABLE
(A) you’re adorable
(B) you’re so beautiful
(C) you’re a cutie full of charms
(D) you're a darling and
(E) you’re exciting and
(F) you’re a feather in my arms
(G) you look good to me
(H) you’re so heavenly
(I) you’re the one I idolize
(J) we’re like Jack and Jill
(K) you’re so kissable
(L) is the love light in your eyes
VIII. Домашнее задание (2 минуты).
T: - Thank you for your singing! It's great!!! Do you like my surprise?T:-In Great Britain, in Russia, in America, in Canada children give their mums presents. Your hometask: write congratulations for your mothers using words from the song.
IX.Рефлексия. Подведение итогов урока. (3 минуты ).
T:-What have you learnt (remembered, revised…) today?Continue these sentences…
I`ve learnt…
I`ve remembered…
I`ve done…
I can read ….
T: -You have got three faces on your desks. Choose the face describing your work today and show our guests and me, please.
T: - Thank you very much for your work today. Your marks are….